Представяме ви пета, предпоследна лекция от формàта DISCUSSION CLUB | Pre-Smart city: Modern cities and societies in 20th century. Поредицата е в колаборация с Радослав Илиев – автор и водещ, а следващата тема, която заедно ще разгледаме, Soviet Avant-garde.
Събитието е с вход свободен, но с предварителна регистрация. Капацитетът е ограничен.
25.11.2024, понеделник
17:30 ч. – 18:30 ч. – лекция за ученици – линк за безплатна регистрация –
https://lu.ma/dssfdv7k19:00 ч. – 21:00 ч. – лекция за възрастни – линк за безплатна регистрация –
https://lu.ma/bgfcxuu8___
Серията от срещи има за цел вникване в концепцията за модерното в рамките на широкото поле на града през 20 век. Градът е място на пресичане освен на общественото, но и на технологичното, творческото, философското, архитектурното: най-общо на почти всичко материално, което изразява теоретични и нематериални нагласи и модели.
За да достигнем до съвременния „умен град“ в постмодерната епоха и свръхтехнологичния идеал за обществен ред в западната цивилизация, има един много ускорен етап на силен нагон за модерност през целия 20 век.
Модерното, модернизъм, модернизация са ключови думи в архитектурата, философията, дизайна, политическите идеологии, техниката и науката.
Това „модерно“ има свои местни изражения, които се мъчат да представят идеална „пътна карта“, модел за развитие на тези нови модерни градове, с модерни общества, модерни хора. Опитват се да технологизират обществото до един град-машина, град-технология за модерност.
Тези опити разглеждаме в серия от събития със следните теми:
ЛЕКЦИЯ #1: Модерното в началото на 20 век и градът като сцена на масовия прогрес
ЛЕКЦИЯ #2: Италиански футуризъм
ЛЕКЦИЯ #3: Немски баухаус
ЛЕКЦИЯ #4: Френски модернизъм
ЛЕКЦИЯ #5: Съветски авангард
ЛЕКЦИЯ #6: Международен стил в САЩ
________________________
За Радослав Илиев:
Радослав Илиев е преподавател в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски, изследовател в сферата на история и философия на архитектурата и градоустройството. Член на ИКОМОС, Центъра за семиотични и културни изследвания, Международния съвет за културен туризъм, а самият той организира и консултира бутикови пътешествия из целия свят.
Завършил е Болонския университет (с дипломна работа за архитектурните връзки между СССР и Италия, включваща теренно изследване в Русия) и Сорбон Пантеон 1. Работил е в изследователски или партньорски проекти с ЮНЕСКО, Културния център „Онасис”, фондация „Пол Гети“, Центъра за архитектура и културно наследство в Париж и други.